Systemy wentylacji Systerm

Jak zredukować hałas z systemu wentylacji rekuperacji?

Rekuperacja, dzięki licznym zaletom, staje się coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem w budownictwie. Ten zaawansowany technologicznie system nie tylko zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do wnętrz, ale również przyczynia się do znaczącej redukcji kosztów ogrzewania, będąc atrakcyjny zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Pomimo licznych zalet, użytkownicy często zmagają się z jednym istotnym problemem – hałasem generowanym przez system rekuperacji. Choć może wydawać się to niewielką niedogodnością, w rzeczywistości stały szum i dźwięki pracy rekuperatora mogą znacząco obniżyć komfort życia, zakłócając spokój i ciszę domowego ogniska. Omawiając tę kwestię, zajmiemy się zarówno przyczynami występowania niepożądanych dźwięków, jak i przedstawimy sprawdzone sposoby ich minimalizacji, udowadniając, że można cieszyć się wszystkimi zaletami wentylacji mechanicznej bez zbędnych nieprzyjemności.

Dlaczego hałas z rekuperacji jest problemem dla wielu osób?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania i wentylacji pomieszczeń. Dzięki temu systemowi, możliwe jest odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku i wykorzystywanie go do ogrzewania powietrza nawiewanego. Mimo, że rekuperacja oferuje szereg korzyści, takich jak poprawa efektywności energetycznej i redukcja kosztów ogrzewania, dla wielu osób uciążliwym aspektem jest hałas generowany podczas jej pracy.

Skąd się bierze hałas? Może mieć on kilka źródeł, a głównymi z nich są:

  • wentylatory - są niezbędne do przemieszczania powietrza przez system, lecz ich praca może generować hałas związany z uszkodzonymi łożyskami, niewłaściwie wyważonym wirnikiem, drganiami konstrukcji lub głośną pracą łopatek wirnika;
  • przepływ powietrza przez przewody - zmienna prędkość powietrza nawiewanego powoduje zawirowania, które mogą wprawiać w drgania elementy systemu, jak kratki i ścianki przewodów wentylacyjnych, prowadząc do ich hałasu;
  • nieprawidłowa instalacja - błędy w instalacji, takie jak nieodpowiednia izolacja akustyczna, złe dobranie komponentów, czy też nieprawidłowy projekt instalacji, mogą znacząco zwiększać poziom hałasu.

Dlaczego jest to problem? Głośna praca rekuperacji może znacząco obniżyć komfort życia w pomieszczeniach, szczególnie w miejscach, gdzie oczekuje się ciszy, a więc w sypialni czy salonie. Hałas, nawet na stosunkowo niskim poziomie, może zakłócać sen, wpływać na koncentrację i ogólne samopoczucie mieszkańców. Co więcej, ciągłe narażenie na hałas może prowadzić do stresu i zwiększać ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem, takich jak wysokie ciśnienie krwi czy problemy z sercem.

Jakie są skuteczne metody redukcji hałasu generowanego przez rekuperację?

Powyższe informacje nie powinny przekreślać decyzji o montażu rekuperacji we własnym domu, bowiem możliwe jest korzystanie z niej bez dodatkowego dyskomfortu w postaci hałasu – wystarczy odpowiednio o to zadbać, zwłaszcza na etapie planowania i instalacji
– istnieje, bowiem kilka skutecznych metod jego redukcji.

Wybór odpowiednich urządzeń

Pierwszym i podstawowym krokiem jest wybór wysokiej jakości urządzeń, które są zaprojektowane z myślą o minimalizacji emisji hałasu. Urządzenia te często wyposażone są w zaawansowane technologie tłumienia dźwięku oraz lepsze izolacje akustyczne. Wybierając takie urządzenia, zapewniamy sobie komfort i spokój już od samego początku czerpiąc maksimum korzyści z całego systemu.

Odpowiednie umiejscowienie jednostki centralnej

Lokalizacja centrali wentylacyjnej ma kluczowe znaczenie. Montując jednostkę w miejscach oddalonych od głównych obszarów życiowych, takich jak piwnica, kotłownia czy poddasze, możemy znacznie ograniczyć przenikanie hałasu do pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu.

Czy istnieją specjalne produkty lub rozwiązania, które pomogą w stłumieniu hałasu?

Zastosowanie specjalistycznych tłumików akustycznych jest jednym z najefektywniejszych sposobów na redukcję hałasu. Urządzenia te, zaprojektowane do absorpcji i rozpraszania dźwięków, mogą być dopasowane do konkretnych systemów rekuperacji, co zapewnia ich maksymalną efektywność. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie przepustnic z możliwością regulacji przepływu powietrza, co pozwala na dostosowanie pracy rekuperatora do aktualnych potrzeb, zarówno w zakresie wentylacji, jak i poziomu hałasu, co jest ważne zwłaszcza w godzinach nocnych.

Jednym z kluczowych rozwiązań, które zasługują na szczególną uwagę, są przewody izolowane wysokotemperaturowe. Przewody te, dzięki swojej budowie i materiałom izolacyjnym, są w stanie znacznie ograniczyć przenoszenie hałasu w systemie wentylacyjnym. Izolacja akustyczna w przewodach pełni podwójną funkcję – redukuje hałas generowany przez przepływ powietrza, a jednocześnie minimalizuje utratę ciepła, co jest szczególnie ważne w kontekście efektywności energetycznej rekuperacji.

Każdy element systemu wentylacyjnego ma ogromne znaczenie dla ogólnej efektywności akustycznej instalacji, dlatego istotne jest także zastosowanie odpowiednich przewodów izolowanych wysokotemperaturowych, co zapewnia nie tylko wyższą efektywność termiczną, ale również znacząco przyczynia się do poprawy komfortu akustycznego w budynku. Dzięki zastosowaniu specjalistycznej izolacji, dźwięki generowane przez pracę wentylatorów i przepływ powietrza są efektywnie tłumione, co czyni instalację wentylacyjną niemal niesłyszalną dla domowników.

Czy regularne konserwacje i czyszczenie rekuperacji ma wpływ na minimalizację hałasu?

Regularne serwisowanie i czyszczenie systemu rekuperacji to nie tylko kwestia utrzymania jego efektywności, ale również ważny czynnik wpływający na poziom generowanego hałasu. Zanieczyszczone filtry lub łożyska wentylatorów mogą być źródłem niepożądanych dźwięków. Stąd dbałość o stan techniczny urządzenia, w tym regularna wymiana filtrów i kontrola stanu mechanizmów, ma bezpośredni wpływ na redukcję hałasu i jest konieczna do prawidłowego działania całego systemu.

Rekuperacja jest niezaprzeczalnie jednym z najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie wentylacji i ogrzewania. Kompleksowe podejście, uwzględniające zarówno wybór odpowiednich urządzeń, jak i zastosowanie skutecznych metod izolacji akustycznej, a przede wszystkim prawidłowy montaż systemu, pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty w zakresie cichej i efektywnej pracy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W tej kwestii warto zaufać specjalistom SYSTERM, którzy zajmą się tym kompleksowo, dbając o komfort i zadowolenie wszystkich Klientów.

HIT DNIA

Kompletny ZESTAW wentylacyjny DGP 4w1 z termostatem Awenta Cosy Move CM100

Kompletny ZESTAW...
NOWE W OFERCIE
KOMPLETNE ZESTAWY DO DGP
Zobacz produkty